Niezbędna ochrona ubezpieczeniowa przed wyjazdem – czy warto ubezpieczyć koszty rezygnacji z podróży?

Zarezerwowałeś właśnie wymarzone wakacje, na które wybierasz się z bliskimi? A może udało Ci się wygospodarować kilkanaście wolnych dni, które spędzisz w hotelu za granicą lub w Polsce? W ferworze przygotowań pamiętaj, że zawsze może wydarzyć się coś, przez co będziesz musiał odwołać wyjazd. Na takie sytuacje warto mieć ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży.

Każdy z niecierpliwością odlicza dni do zaplanowanych wakacji. Beztroskie chwile, gdy można skupić się wyłącznie na sobie, wyspać się i odpocząć, są bezcenne. Jednak życie jest przewrotne i zamiast spędzić czas na leżaku, czasami trzeba pozostać w kraju. Wtedy pieniądze przeznaczone na podróż przepadają. Na szczęście można temu zapobiec.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – co to jest?

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży to produkt stworzony w odpowiedzi na potrzeby klientów, którzy musieli nagle anulować swój wyjazd, przez co tracili zainwestowane w nie pieniądze. Polisa ta zapewnia ochronę ubezpieczeniową jeszcze przed wyruszeniem w drogę, dzięki czemu nie trzeba obawiać się utraty swoich oszczędności przez zdarzenia losowe.

Przedmiotem ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży, oferowanego np. przez ERGO Ubezpieczenia Podróży, są wydatki ponoszone przez klienta w związku z koniecznością anulowania swojej podróży przed datą wyjazdu. Jednak jest jeden warunek – muszą być one zawarte w umowach z podmiotami oferującymi usługi. Mogą być to różnego rodzaju dokumenty, np. bilety lotnicze, podsumowanie rezerwacji lub formularz zgłoszenia uczestnictwa w jakimś wydarzeniu, które potwierdzają poniesione koszty związane np. z:
– udziałem w imprezie turystycznej,
– przewozem lotniczym, autokarowym lub promowym,
– rezerwacją noclegu,
– udziałem w szkoleniu, warsztatach, konferencji itp.,
– wynajmem jachtu, kampera lub innego pojazdu.

Można ubezpieczyć się na wypadek rezygnacji zarówno z wakacji, które są organizowane przez biuro podróży, jak i tych rezerwowanych samodzielnie. Co ważne – polisą można objąć nawet koszty zawarcia kilku pojedynczych umów, np. na nocleg lub wykupiony kurs.

Ochrona ubezpieczeniowa przed wyjazdem – jakie powody rezygnacji obejmuje polisa?

Ubezpieczenie gwarantuje wypłatę odszkodowania za rezygnację z podróży tylko w ściśle określonych przypadkach. Wśród nich wymienia się m.in.:
– śmierć osoby ubezpieczonej, jej współtowarzysza lub ich najbliższych członków rodzin, poniesiona zarówno w wyniku wypadku, choroby przewlekłej, jak i nagłego zachorowania, w tym na COVID-19,
– nieszczęśliwy wypadek lub zachorowanie pod warunkiem, że są przeciwwskazania medyczne do odbycia podróży. Dotyczy to także bliskich krewnych, nad którymi podróżujący muszą sprawować opiekę,
– kwarantannę nałożoną przez lokalne służby sanitarne o ile ubezpieczenie zostało o nią rozszerzone i opłacone,
– ciążę zagrożoną lub jej powikłania, jeśli podróż została wykupiona po upływie 10. tygodnia ciąży,
– szkodę w mieniu podróżujących, która nastąpiła na skutek nieszczęśliwego wypadku lub przestępstwa,
– zwolnienie z pracy lub wyznaczenie rozpoczęcia pracy w czasie podróży,
– kradzież dokumentów,
– otrzymanie wezwania do stawienia się w sądzie lub na policji.
– wyznaczenie daty egzaminu poprawkowego.

Lista przyczyn rezygnacji z podróży, po których zostanie wypłacona rekompensata, jest o wiele dłuższa, zatem przed zawarciem umowy warto dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy możesz ubiegać się o odszkodowanie.

Polisa kosztów rezygnacji z podróży – ile wynosi suma ubezpieczenia?

Zastanawiasz się, ile otrzymasz, jeśli zrezygnujesz z wyjazdu? To zależy od przedmiotu polisy, jak i wysokości poniesionych wydatków. Z ubezpieczenia kosztów rezygnacji zostanie wypłacona rekompensata, równa wydanej kwocie pod warunkiem, że cena:
– udziału w imprezie turystycznej wyniosła mniej niż 25 000 zł,
– wynajmu obiektu noclegowego – nie była większa niż 25 000 zł,
– wypożyczenia pojazdu – to było maksymalnie 2 500 zł.

Warto pamiętać, że w przypadku gdy koszty podróży wyniosły więcej niż podane kwoty, wysokość odszkodowania się nie zwiększa. W ramach polisy można otrzymać także rekompensatę za koszty poniesione w związku ze zmianą rezerwacji. W tym przypadku jest to nie więcej niż 2 500 zł na jedną osobę. Co istotne – klient nie ponosi udziału własnego.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – czy warto?

Polisa od kosztów rezygnacji z podróży jest mniej popularna w porównaniu np. do ubezpieczenia turystycznego. Jednak warto pamiętać, że ochrona ubezpieczeniowa przed wyjazdem jest równie ważna, zwłaszcza teraz, gdy panuje pandemia. Dzięki polisie:
– Twoje ciężko wypracowane oszczędności nie przepadną, a Ty będziesz mógł ponownie zarezerwować wyjazd w dogodnym terminie,
– odzyskasz wydane pieniądze na koszty wycieczki, więc będziesz mógł je przeznaczyć np. na niespodziewane wydatki związane z zachorowaniem, utratą pracy lub innymi zdarzeniami losowymi – dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o bezpieczeństwo finansowe rodziny,
– możesz poczuć się bezpieczniej, zwłaszcza w czasach COVID-19, kiedy można nagle zachorować.

Ubezpieczenie zapewnia rekompensatę od momentu zawarcia umowy na polisę do dnia rozpoczęcia podróży, pod pewnymi warunkami.
– Jeśli rezerwujesz wyjazd w terminie krótszym niż 30 dni przed jego datą rozpoczęcia, ubezpieczenie musi być zawarte w tym samym dniu.
– Natomiast jeśli decydujesz się na podróż wcześniej, polisę możesz kupić w terminie do 14 dni od daty rezerwacji wyjazdu.

Jeśli nie dochowasz tych terminów, nie będziesz mógł skorzystać z ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży.

Ochrona ubezpieczeniowa przed wyjazdem – jak kupić i ile kosztuje?

Zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za dodatkową ochronę kosztów rezygnacji z podróży? Wiele zależy od łącznego kosztu wyjazdu ponoszonego za wszystkich podróżujących. Aby obliczyć składkę, możesz skorzystać z pomocy pracownika jednego z biur podróży, które oferuje tego typu ubezpieczenie lub zrobić to samodzielnie za pomocą formularza online.

W ten sam sposób możesz dokonać zakupu polisy. Zaletą internetowego kwestionariusza jest dostęp przez całą dobę, a także brak konieczności wychodzenia z domu. Natomiast w przypadku wizyty w placówce można od razu otrzymać odpowiedź na wszystkie pytania. Wybór należy do Ciebie.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży pozwoli Ci spać spokojnie i nie martwić się o zdarzenia losowe, które mogą stanąć na drodze do wyruszenia na wymarzone wakacje. Zapoznaj się z ofertą i podejmij świadomą decyzję!

Tekst powstał we współpracy z ERGO Ubezpieczenia Podróży – Partnerem Złotym Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego.

Powiązane artykuły