Akademia Wanoga

AKADEMIA WANOGA – to cykl bezpłatnych prelekcji i warsztatów, a także gier terenowych skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej, organizowanych przez Wejherowskie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Klubem Przygody, które obywać się będą w październiku w budynku Filharmonii Kaszubskiej, a także na terenie wejherowskich lasów.

Dla dzieci i młodzieży szkolnej udział w prezentacjach, warsztatach i grach terenowych w ramach Akademii Wanoga JEST BEZPŁATNY!

Szkoły/grupy zorganizowane zainteresowane udziałem w poszczególnych działaniach proszone są o przesłanie zgłoszenia pod adres: najpóźniej na 1 dzień przed zaplanowanym wydarzeniem. W zgłoszeniu tym prosimy o podanie rezerwowanego wydarzenia, liczebności grupy oraz imienia i nazwiska osoby odpowiedzialnej za nią wraz z telefonem kontaktowym.

UWAGA!!! Limit miejsc jest ograniczony. Decyduje kolejność zgłoszeń! W przypadku osób indywidualnych zgłoszenia nie są wymagane.

PLAN DZIAŁAŃ:

10-31 października 2023

Konkurs fotograficzny pt. „Foto Wanoga”

 

Jesteś uczniem szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej? Lubisz podróżować i fotografować? Konkurs „Foto Wanoga” to coś dla Ciebie!

Pobierz regulamin konkursu.

Pobierz kartę zgłoszenia.

 

28 października 2023, godz. 12:00-15:00

Lasy wejherowskie

• gra terenowa „Geo Wanoga” – Polski Klub Przygody

 

Dla miłośników aktywnego trybu życia Polski Klub Przygody przygotował grę terenową. Geocaching, bo o niej mowa, polega na poszukiwaniu w oparciu o odbiorniki GPS tzw. skrytek (ang. geocache) uprzednio ukrytych przez organizatorów gry. Nadrzędną ideą zabawy jest zachęcenie jej uczestników do odwiedzenia, w wyniku poszukiwań, miejsc w których ukryte są skrytki. Schowane w wejherowskich lasach skrytki zawierać będą dzienniki odwiedzin, do których wpisywać się będą kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę.

 

DZIAŁANIA ZREALIZOWANE:

6 października 2023 r., godz. 10:00-11:40 (I blok), 12:00-13:40 (II blok)

Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255

UWAGA! Oba bloki składają się z dwóch prezentacji po ok. 45 minut każda.

  • prelekcja podróżnicza – „Australia – kraj do góry nogami”Alicja Rapsiewicz

 

Alicja Rapsiewicz od kilkunastu lat zwiedza świat, współprowadzi (wraz z Andrzejem Budnikiem) znany i nagradzany blog podróżniczy Loswiaheros.pl. Jej najdłuższa podróż trwała cztery lata, odwiedziła wtedy kraje Azji i Australię. Ten najmniejszy kontynent, w którym spędziła blisko rok, zainteresował ją na tyle skutecznie, że ciągle myśli jak tam wrócić.

W trakcie prelekcji będziemy obserwować życie kangurów, spojrzymy prosto w oczy krokodylowi i poznamy inne ciekawe zwierzęta, które można spotkać tylko w tym regionie świata. Odwiedzimy rdzennych mieszkańców – Aborygenów. Dowiemy się jak działa bumerang, co to jest didgeridoo, jak powstają naturalne farby i jak namalować aborygeńską mapę. Spojrzymy też na Australię z lotu ptaka, aby sprawdzić czy to prawda, że jest „płaska jak naleśnik” i dowiemy się dlaczego jest najbardziej suchym kontynentem.

  • prelekcja motywacyjna – „Bez ręki, bez nogi na koniec świata” – Janek Mela

Janek Mela to postać, którą w Polsce zna niemal każdy. Jako 13-letni chłopak przeżył poważny wypadek. Stracił wtedy rękę i nogę, ale nie siłę i wolę walki. W wieku 15 lat zdobył dwa bieguny i udowodnił, że nie ma rzeczy niemożliwych, a wszelkie ograniczenia są tylko w głowie. Także potem wielokrotnie udowadniał, że niepełnosprawność nie stanowi dla niego bariery, by podróżować i zdobywać szczyty świata. Odkąd uległ wypadkowi stara się pomagać innym potrzebującym.

 

14 października 2023, godz. 12:00-15:00

Lasy wejherowskie

• warsztaty leśne „Przygoda w lesie” – Polski Klub Przygody

 

Rekreacja w lesie może być niesamowitą przygodą i prawdziwą lekcją przyrody w terenie. Warto wziąć to pod uwagę, planując wycieczki. Zwłaszcza, że od niedawna można legalnie biwakować w wybranych obszarach polskich lasów. Żeby jednak taka przygoda była bezpieczna – dla nas i dla lasu – należy pamiętać o pewnych podstawach.

W trakcie warsztatów instruktorzy z Polskiego Klubu Przygody opowiedzą o tym jak przygotować się do wędrówki po lesie, o wyborze najlepszego miejsca na odpoczynek, zasadach i przepisach obowiązujących na terenach leśnych. Podczas wędrówki dowiemy się także o gatunkach roślin i zwierząt, które możemy spotkać w lesie. Warsztaty nastawione będą także na rozwijanie pasji związanych z rekreacją w dzikim terenie.

 

Zbiórka uczestników: 14.10.2023, godz. 12:00

miejsce odpoczynku Młynki

https://goo.gl/maps/Be1bpHZ3sxQGUBGbA

 

14 października 2023, godz. 16:00-17:30
Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255, sala konferencyjna

• warsztaty podróżnicze „ABC podróżnika” – Polski Klub Przygody

 

Jak przygotować się do podróży? Co zabrać ze sobą? Gdzie pojechać, by wrócić z poczuciem znakomicie spędzonego czasu? Gdzie szukać informacji na temat interesujących nas miejsc? Jak dbać o zdrowie w podróży? Jak i w co się spakować? Na te i inne pytania usłyszmy odpowiedzi podczas warsztatów prowadzonych przez ekspertów z Polskiego Klubu Przygody.

21 października 2023, godz. 12:00-15:00

Wejherowo

• gra miejska „Śladami Jakuba Wejhera” – Polski Klub Przygody

 

Przygotowana przez Polski Klub Przygody gra miejska to możliwość aktywnego poznania historii miasta Wejherowa. Zadaniem uczestników będzie wykonanie zadań i rozwiązanie zagadek określonych w jej trakcie. Zabawę wygra ten zespół, który jako pierwszy przemierzy trasę i wykona zadania przewidziane przez organizatorów.

 

Zbiórka uczestników: 21.10.2023, godz. 12:00

Foyer Filharmonii Kaszubskiej

https://maps.app.goo.gl/KQH63pQryEVRrh7p8

 

 

21 października 2023 godz. 16:00-17:30

Wejherowskie Centrum Kultury, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255

• prelekcja motywacyjna „Wyjdź w świat” – Marcin Stencel

 

Marcin Stencel spędził w sumie kilka lat w podróży, w tym ponad rok z żoną Kariną przemierzając Amerykę Południową. Podczas prelekcji opowie o początkach swojego wędrowania, gdy jako młody chłopak trafił do Hufca ZHR Gdynia. Potem przyszedł czas na coraz bardziej ambitne projekty podróżnicze. Dzisiaj stara się zarażać innych do pasji podróżowania organizując wraz z żoną Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze „Wyjdź w Świat”, podczas których można wysłuchać opowieści czołowych polskich podróżników.