Akademia Wanoga

AKADEMIA WANOGA – to cykl bezpłatnych prelekcji i warsztatów, a także gier terenowych skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej, organizowanych przez Wejherowskie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Klubem Przygody, które obywać się będą we wrześniu i październiku br. w budynku Filharmonii Kaszubskiej, a także na terenie miasta Wejherowa i wejherowskich lasów.

Dla dzieci i młodzieży szkolnej udział w prezentacjach, warsztatach i grach terenowych w ramach Akademii Wanoga JEST BEZPŁATNY!

Szkoły/grupy zainteresowane udziałem w poszczególnych działaniach proszone są o przesłanie zgłoszenia pod adres: najpóźniej na 1 dzień przed zaplanowanym wydarzeniem. W zgłoszeniu tym prosimy o podanie nazwy rezerwowanego wydarzenia, liczebności grupy oraz imienia i nazwiska osoby odpowiedzialnej za nią wraz z telefonem kontaktowym.

 

W przypadku indywidualnych osób zgłoszenia nie są wymagane, ale zalecane.

 

UWAGA!!! Limit miejsc jest ograniczony!!! Decyduje kolejność zgłoszeń !!!

 

 

PLAN DZIAŁAŃ

 

 

20 września 2024 (piątek), godz. 12:00-14:00

• warsztaty fotograficzne „Wejherowska wanoga” – Konrad Wysocki

Zbiórka uczestników: Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255, godz. 12:00

UWAGA! BRAK WOLNYCH MIEJSC!

 

Zapraszamy na fotograficzną wędrówkę po Wejherowie!!! Jeśli masz już aparat lub przymierzasz się do jego kupna, albo też fotografujesz telefonem i chciałbyś wiedzieć jak w pełni wykorzystać jego możliwości koniecznie weź udział w naszych warsztatach. Po zajęciach będziesz wiedział dlaczego wcześniej wychodziły Ci rozmazane lub nieostre zdjęcia. Dowiesz się, jak komponować zdjęcia, aby robiły ogromne wrażenie na innych, nauczysz się pracować ze światłem. Poznasz różne sztuczki fotograficzne, o których nie dowiesz się z książek. Nauka fotografowania to doskonała zabawa dająca mnóstwo satysfakcji!

 

Konrad Wysocki

Absolwent Sopockiej Szkoły Fotografii WFH. Na co dzień pracuje w firmie Cyfrowe.pl, jednym z liderów polskiego rynku sprzedaży asortymentu foto-wideo. Jako fotograf zajmuje się fotoreportażem, fotografią produktową, obsługą eventów w całym kraju. Współpracuje z kilkoma dużymi firmami w Polsce. Prowadzi też szkolenia dla początkujących.

https://konradwysocki.wordpress.com/

 

 

21 września 2024 (sobota), godz. 10:00-13:00

• gra terenowa „QR kody i inne przygody– Polski Klub Przygody

Zbiórka uczestników: Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255, godz. 10:00

 

Witamy w niezwykłej przygodzie, łączącej technologię z rekreacją! QR kody to nie tylko szybki sposób na uzyskanie informacji – to furtka do nowych, niesamowitych doświadczeń. Zeskanuj jeden z naszych specjalnych QR kodów, rozmieszczonych na terenie Wejherowa i wejherowskich lasów, aby dowiedzieć się więcej o mijanych miejscach! Czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w tej niezwykłej wyprawie? Czeka na Ciebie pełna przygód zabawa, dostępna na wyciągnięcie ręki! Zeskanowanie kodu zajmuje tylko chwilę, ale emocje z odkrywania nowych niespodzianek zostaną z Tobą na dłużej.

 

UWAGA! Do udziału w zabawie niezbędne jest posiadanie telefonu z zainstalowaną aplikacją do czytania kodów QR oraz dostępem do Internetu!

 

27 września 2024 (piątek), godz.12:00-14:00

• warsztaty terenowe „Tropami leśnych zwierząt” – Wojciech Bajerowski

Zbiórka uczestników: Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255, godz. 12:00

UWAGA! BRAK WOLNYCH MIEJSC!

 

W trakcie wędrówki uczestnicy zgłębią wiedzę o życiu i zwyczajach zwierząt dziko żyjących w naszych lasach, przy okazji poznając zachowania wybranych gatunków. Nauczą się także rozpoznawać ślady i tropy leśnych zwierząt. Dodatkowo będą mieli możliwość poznać gatunki drzew i krzewów tworzących drzewostan wejherowskich lasów.

 

Wojciech Bajerowski

Przyrodnik, absolwent Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie oraz Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Niegdyś związany z Nadleśnictwem Wejherowo. Aktywny ekspert przyrodniczy (botanik i ornitolog). Współautor licznych opracowań przyrodniczych sporządzanych dla rezerwatów, parków krajobrazowych, czy obszarów Natura 2000. Współautor raportów w zakresie siedlisk przyrodniczych, a także wykonawca Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych. Członek Komitetu Ochrony Orłów.

 

 

28 września 2024 (sobota), godz. 10:00-13:00

• warsztaty surwiwalowe „Przygoda w lesie” – Polski Klub Przygody

Zbiórka uczestników: miejsce odpoczynku Młynki, godz. 10:00

 

Rekreacja w lesie może być niesamowitą przygodą i prawdziwą lekcją przyrody w terenie. Warto wziąć to pod uwagę, planując wycieczki. Zwłaszcza, że od niedawna można legalnie biwakować w wybranych obszarach polskich lasów. Żeby jednak taka przygoda była bezpieczna – dla nas i dla lasu – należy pamiętać o pewnych podstawach.

W trakcie warsztatów instruktorzy z Polskiego Klubu Przygody opowiedzą o tym jak przygotować się do nocowania w lesie, wyborach najlepszego miejsca na leśny nocleg, zasadach i przepisach obowiązujących na terenach leśnych. Podczas wędrówki dowiemy się także o gatunkach roślin i zwierząt, które możemy spotkać w lesie. Warsztaty nastawione też będą na rozwijanie pasji związanych z rekreacją w dzikim terenie.

 

 

4 października 2024 (piątek), godz. 10:00-14:00

• prelekcje podróżnicze i motywacyjne

Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255

 

I blok – godz. 10:00-11:45

II blok – godz. 12:00-13:45

Każdy z bloków składa się z dwóch prelekcji, po 45 minut każda.

UWAGA! BRAK WOLNYCH MIEJSC NA OBA BLOKI!

 

• prelekcja „Antypody, podróż po Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei” – Michalina Kupper

 

W ciągu stu lat od zasiedlenia Australii przez Europejczyków, populacja pierwszych mieszkańców Australii spadła o 84%. Ile jest ich teraz, gdzie żyją, jak wyglądają nowoczesne, australijskie domy, a jak aborygeńskie wioski? Co rysują i tatuują od tysięcy lat mieszkańcy Antypodów? Zobaczymy zdjęcia ze wspinaczki na najwyższy szczyt kontynentu – Górę Kościuszki i spotkania… z dzikim dingo. Dowiemy się w jaki sposób powstało ponad 800 zupełnie odrębnych od siebie języków w jednym kraju i dlaczego głównym środkiem lokomocji pomiędzy miastami w Papui Nowej Gwinei jest samolot. Zobaczymy również w co bawią się mali Papuasi.

 

Michalina Kupper

Pedagożka, animatorka kultury, organizatorka wyjazdów na Bliski Wschód, ratowniczka. Nominowana do Kolosów za podróż po Papui Nowej Gwinei. Uczestniczka Rowerowego Jamboree – sztafety z Polski do Japonii na etapie Turcja-Irak-Iran. Prowadzi autorskie warsztaty etnograficzne dla dzieci i młodzieży, zainicjowała i współtworzyła projekt cyrkowy oraz budowę recyklingowego placu zabaw dla najmłodszych w Iraku. Założycielka Domu Kultury i Zabawy Persepolish w Warszawie. Zwolenniczka podróży etycznych.

https://michalinakupper.com/

 

 

• prelekcja „Meeting people is easy (Łatwo jest spotykać ludzi)” – Piotr Trybalski

Fotograficzna opowieść o ludziach spotykanych na podróżniczym szlaku. Spotkamy Harnasia z Jordanowa, który z zakonu trafił za kraty by zostać strongmanem i pomagać ubogim. Spotkamy Pablo Forcade, muzyka z kubańskiego Trinidadu i majańskich Indian, którzy wciąż oddają cześć swoim bogom. Poznamy Marię Stecę, pilnującą wesołego cmentarza w Rumunii i piękne kobiety z plemienia Fulani w Mali. Trafimy na niesamowity festiwal w serbskiej Gucy i festiwal Petera Gabriela WOMAD w Anglii.

 

Piotr Trybalski

Fotograf, podróżnik i pisarz, prowadzi „Akademię Fotografa w Podróży”. Podróżuje by dziwić się światu, pytać, próbując zrozumieć. Fotografował i pisał o Kubie i Mali, Indiach i Islandii, Malediwach i Pakistanie, Wenezueli i Abchazji, Nepalu i USA. Zdobył tytuł „Travel Photographer of The Year”, nagrody i wyróżnienia w konkursach Leica Street Photo, Urban Street Photo, Siena Photo Awards, Grand Press Photo, konkursie fotograficznym National Geographic. Jest autorem książek reporterskich, m.in. „Fotograf w podróży”, „Ja, pustelnik – biografia Piotra Pustelnika, „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników”, „Gdyby to nie był Everest…”, „Wszechmogący. Andrzej Zawada, człowiek, ktory wymyślił Himalaje”. Publikował m.in. w Outside Magazine, National Geographic, Polityce, Przekroju, Gazecie Wyborczej, Podróżach, Travelerze, Outdoorze, Na Szczycie. W ramach „Akademii Fotografa w Podróży”, od kilkunastu lat prowadzi warsztaty reporterskie, street photo, krajobrazowe, fotografowania podróży w Polsce i za granicą.

https://trybalski.com

https://Akademia.FotografwPodrozy.pl

 

 

12 października 2024 (sobota), godz. 12:00-15:00

• akcja terenowa „Książka za worek śmieci”

Zbiórka uczestników: Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255, godz. 12:00

 

„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania świata zainicjowana w marcu 2019 roku przez Annę Jaklewicz, archeolożkę, podróżniczkę i edukatorkę. Uczestnicy akcji wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, parki – wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem oraz podziękowaniem za ich zaangażowanie są książki.

http://ksiazkazaworeksmieci.pl/


Pobierz regulamin akcji:

Akademia WANOGA 2024 – regulamin akcji