AKASHINGA – wrażliwe twardzielki z Zimbabwe

  • 20:00
  • 06.10.2023

Piękna przyroda, bogactwo dzikich zwierząt, ciekawa i burzliwa historia oraz serdeczni ludzie – to jest właśnie Zimbabwe. Tutaj znajduje się jeden z cudów świata – majestatyczne Wodospady Wiktorii. Cudów w tym kraju jest jednak więcej. Jednym z nich jest silna wiara mieszkańców w to, że będzie lepiej, mimo że od wielu lat trwa kryzys ekonomiczny. Pogoda ducha nie opuszcza Zimbabweńczyków. Ich sposoby na przetrwanie budzą podziw, a okazywana przez nich życzliwość pozwala poczuć się w tym kraju jak w domu.

Zimbabwe to też dom dla wielu gatunków dzikich zwierząt. Będziemy razem podglądać życie żyraf, zebr, antylop, zobaczymy jak wygląda śniadanie w towarzystwie słoni i zaczaimy się blisko lwa. Zagubimy się w zielonym bezkresie buszu, by dotrzeć do kolejnego cudu Zimbabwe – obozu strażniczek Akashinga, które chronią dzikie zwierzęta i nie mają litości dla kłusowników. Te kobiety przezwyciężyły marginalizację, przemoc i traumę, których doświadczyły mimo młodego wieku. Teraz potrafią ochronić siebie i przyrodę.

Alicja Rapsiewicz mieszkała z nimi w obozie w buszu i przypatrywała się ich pracy. Uczyła się, ale też dzieliła się swoją wiedzą. Widziała jak profesjonalnie przygotowują obławę na kłusowników i jak rozmarzone mówią o własnych dzieciach. Dzięki nim zrozumiała czym jest prawdziwa odwaga i nauczyła się jak w tym szalonym świecie wierzyć, że wszystko będzie dobrze. Prelekcja to opowieść sklejona z doświadczeń z kilku podróży po Zimbabwe, które odbyła na przestrzeni ostatnich pięciu lat.