Program i zapisy na spotkania dla młodzieży – Akademia Młodych Odkrywców

W związku z tym, że 2022 rok został ogłoszony przez Sejm RP jako rok Ignacego Łukasiewicza, tegoroczna edycja Akademii Młodych Odkrywców odbędzie się pod hasłem: Podkarpacki Odkrywca – Ignacy Łukasiewicz. Ignacy Łukasiewicz to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej i światowej nauki, a jego życie nieodłącznie związane było zarówno z Rzeszowem, jak i całym naszym regionem. Kim dokładnie był Ignacy Łukasiewicz? O tym postaramy się Wam krótko opowiedzieć także podczas naszej tegorocznej Akademii, choć oczywiście cały jej program, nie będzie poświęcony tej wybitnej postaci. Mamy nadzieję jednak, że zainspirujemy Was także do odkrywania województwa podkarpackiego śladami Łukasiewicza.

Zgłoszenia przyjmujemy do wyczerpania limitu wolnych miejsc (500 miejsc siedzących) drogą MAILOWĄ na adres:
podając w treści maila: Nazwę i adres szkoły / ilość uczestników / ilość opiekunów / Nazwisko i telefon kontaktowy do nauczyciela lub opiekuna grupy.
Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Na tegoroczne prelekcje w dniu 4 listopada (piątek) zapraszamy przede wszystkim DZIECI I MŁODZIEŻ Z KLAS IV i STARSZE. Pokazy w ramach Akademii Młodych Odkrywców odbędą się w sali kinowej KINA ZORZA w Rzeszowie, przy ul. 3 Maja 28.

AKTUALIZACJA 18.10.2022, godz. 13:45 – BRAK WOLNYCH MIEJSC NA AKADEMIĘ MŁODYCH ODKRYWCÓW 2022

Program Akademii Młodych Odkrywców 2022 (4.11.2022, piątek):

10:00 – rozpoczęcie Akademii Młodych Odkrywców 2022

10:05 – Krótka historia odkryć Ignacego Łukasiewicza

10:15 – ADAM JARNIEWSKIGrenlandia – jak tam dorastać

11:00 – PAWEŁ KUNZ Czytanie pod wulkanem, nauka na pustyni czyli jak jeździć po świecie i nie zwariować z rodzicami

11:45 – URSZULA WAŁACHOWSKA – Niekończąca się podróż po Bieszczadach

12:30 – zakończenie Akademii Młodych Odkrywców 2022

Szczegółowe informacje o pokazach i naszych Prelegentach znajdą Państwo w PLIKU PDF wystarczy kliknąć.

Organizatorzy wydarzenia nie zapewniają uczestnikom transportu do i z miejsca wydarzenia, a także nie zapewniają parkingu dla pojazdów, którymi uczniowie biorący udział w Akademii dotrą do Kina Zorza.

Ignacy Łukasiewicz – ojciec przemysłu naftowego

Aptekarz, specjalista od ropy naftowej i społecznik. Dobry człowiek o wielkim sercu, za co docenił go sam papież, nadając mu godność szambelana. Pionier przemysłu naftowego i przez wielu nazywany „ojcem Łukasiewiczem”. Tak w wielkim skrócie można byłoby opisać Łukasiewicza. Dla nas jest to szczególna postać, ponieważ Ignacy Łukasiewicz należy do panteonu najwybitniejszych reprezentantów polskiej nauki, Zanim przeprowadził swoją własną rewolucję przemysłową i rozpowszechnił ropę naftową, musiał przebyć długą i trudną drogę. Urodził się w 1822 roku. Gdy miał 8 lat wraz z rodziną przeprowadził się do Rzeszowa. Tam, wraz z bratem Franciszkiem, ukończył z wysokim wynikiem gimnazjum ojców pijarów. Niestety przykra rzeczywistość sprawiła, że brak pieniędzy pogrzebał jego marzenia o dalszej edukacji i na studia poszedł tylko Franciszek. Ignacy z kolei poświęcił się doskonaleniu zawodu aptekarza. Przełomowy dla przemysłu naftowego okazał się wieczór 31 lipca 1853 roku. Wtedy, można powiedzieć, odkrycie Łukasiewicza uratowało ludzkie życie... W 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza oraz 140. rocznica jego śmierci.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *