5 najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach

Wybierając się w Bieszczady warto dobrze zaplanować każdy dzień. Oto pięć najpiękniejszych bieszczadzkich szlaków.

1. Połonina Wetlińska – szlak żółty z Przełęczy Wyżnej

Połonina Wetlińska, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych masywów w Bieszczadach. U jej podnóży znajdują się popularne miejscowości Wetlina oraz Smerek stanowiące doskonałą bazę wypadową do górskich wędrówek. Charakterystyczny układ roślinności z gęstym lasem bukowym na zboczach oraz całkowicie odsłoniętym szczytem sprawia, że wzniesienie łatwo rozpoznać nawet z dużej odległości.

Czas podejścia: 1h 15 min.

Widok na Połoninę Wetlińską i Caryńską, widoczne z Szerokiego Wierchu. Bieszczady. Fot. Krzysztof Szaro

2. Połonina Caryńska – szlak czerwony z Brzegów Górnych

Druga z bieszczadzkich połonin, Połonina Caryńska, to kolejny punkt obowiązkowy do wpisania na listę. Nazwę swą wzięła od wsi Caryńskie, która znajdowała się dawniej u podnóża góry. Przed wojną na połoninie wypasano zwierzęta  gospodarskie. Z jej szczytu rozpościera się wspaniała panorama na całe Zachodnie Bieszczady oraz Góry Sanocko-Turczańskie.

Czas podejścia: ok. 1h 30 min.

Bieszczady. Widok z Połoniny Caryńskiej. Fot. Krzysztof Zajączkowski

3. Tarnica – ścieżka „Orlik krzykliwy” z Wołosatego

Ścieżka przyrodniczo-historyczna “Orlik krzykliwy” prowadząca na Tarnicę rozpoczyna się w Wołosatem i biegnie niemal równolegle ze szlakiem niebieskim. Wytyczona została przez Bieszczadzki Park Narodowy i oznakowana kolorem zielonym. Rozpoczyna się na cerkwisku, kończy na Tarnicy. Trasa jest bardzo urozmaicona – szlak wiedzie przez łąki i lasy. Łagodne podejścia urozmaicają strome wzniesienia, kładki i… schody. Ze szczytu, z charakterystycznym krzyżem papieskim, rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram w Bieszczadach.

Czas podejścia: ok. 2 h 30 min.

Tarnica widziana z Wołosatego. Fot: Agnieszka Szuwarzyńska

4. Mała i Wielka Rawka – szlak zielony/żółty z Przełęczy Wyżniańskiej

Szlak z Przełęczy Wyżniańskiej to najszybsza, choć nie najłatwiejsza, droga do celu jakim jest pasmo Rawek. Szlak prowadzi najpierw dość łagodnie przez Wierch Wyżniański do Bacówki pod Małą Rawką, by następnie wspiąć się stromo ku szczytowi. Podejście choć wymagające jest krótkie, a trudy wędrówki szybko rekompensują nam przepiękne widoki. Będąc na Szczycie Małej Rawki (1267 m n.p.m.) warto podejść 15 min. za żółtymi znakami, by zdobyć Wielką Rawkę (1307 m n.p.m.). Wielka Rawka słynie ze wspaniałej panoramy obejmującej m.in. Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską w całej długości, gniazdo Tarnicy oraz Bukowe Berdo. Mając do dyspozycji większą ilość czasu warto podejść niebieskim szlakiem do wyjątkowego miejsca zwanego Kremenarosem lub Krzemieńcem (45 min.). Jest to punkt styku granic trzech państw: Polski, Ukrainy i Słowacji. Zdjęcie przy symbolicznym obelisku obowiązkowe!

Widok na Połoninę Wetlińską z Małej Rawki Fot. Krzysztof Szaro

5. Bukowe Berdo – szlak żółty z Mucznego

Choć Muczne to niepozorna, mała wioseczka u podnóża gór, stanowi znakomitą bazę wypadową w wyższe partie Bieszczadów. To dobre miejsce startowe do wyjścia na Bukowe Berdo, a z niego na Tarnicę lub Halicz. Rozpoczynającemu się przy Centrum Promocji Leśnictwa szlakowi żółtemu towarzyszy ścieżka przyrodnicza “Bukowe Berdo”. Szlak raz pnie się łagodnie przez las, raz przechodzi w szerszą przecinkę, by za jakiś czas zaskoczyć krótkim, bardziej stromym podejściem. Od momentu wyjścia na grzbiet rozpoczyna się prawdziwa uczta. Z Bukowego Berda podziwiać można m.in. Lutowiska, Muczne, Ukrainę, Kopę Bukowską, Krzemień, Halicz, Rozsypaniec, Szeroki Wierch i dolinę Terebowca oraz Połoniny i Rawki.

Czas podejścia: ok. 2 h

Bieszczady. Widok z Bukowego Berda. Fot. Krzysztof Zajączkowski

Więcej pomysłów na wycieczki po Podkarpaciu znajdziecie na www.podkarpackie.eu

Powiązane artykuły

Niezbędna ochrona ubezpieczeniowa przed wyjazdem – czy warto ubezpieczyć koszty rezygnacji z podróży?

Zarezerwowałeś właśnie wymarzone wakacje, na które wybierasz się z bliskimi? A może udało Ci się wygospodarować kilkanaście wolnych dni, które spędzisz w hotelu za granicą lub w Polsce? W ferworze przygotowań pamiętaj, że zawsze może wydarzyć się coś, przez co będziesz musiał odwołać wyjazd. Na takie sytuacje warto mieć ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży.

Czytaj dalej »