Najciekawsze muzea i skanseny na Podkarpaciu

Wiele podkarpackich muzeów kryje niezwykłe zabytki, kolekcje i osobliwości. Poznaj najciekawsze muzea i skanseny na Podkarpaciu.

1. Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

Jeżeli szukacie miejsca, gdzie święta Bożego Narodzenia trwają cały rok – koniecznie odwiedźcie Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. To magiczne miejsce, gdzie można nie tylko obejrzeć proces powstawania ozdób choinkowych, poznać eksponaty muzealne ukazujące różne style bombek, ale również zakupić jedną z nich. Firma Biliński oferuje unikatowe ozdoby, które wykonywane są zgodnie z wieloletnią tradycją – w całości ręcznie.

Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Fot. Bożena Błażej

2. Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu (oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu)

Muzeum Dzwonów i Fajek mieści się w XVIII wiecznej Wieży Zegarowej w Przemyślu. Prezentacja eksponatów jest umiejętnie wkomponowana w architekturę barokowego budynku.

Zwiedzając ekspozycję można zobaczyć najbardziej oryginalne fajki, wykonane z drewna, gliny, porcelany, z dekoracją z kości bądź mosiądzu. Do najciekawszych eksponatów zaliczyć możemy jedyną w Polsce fajkę w kształcie głowy konia oraz czeską, zdobioną humorystyczną sceną myśliwską, a także liczny zespół fajek biedermeierowskich oraz akcesoria fajczarskie.

Ekspozycja ludwisarstwa prezentuje niezmieniony od średniowiecza proces powstawania dzwonu oraz bogatą kolekcję dzwonów i wyrobów ludwisarskich. Ekspozycje uzupełniają dokumenty dotyczące rodziny Felczyńskich, która od ponad stu lat w Przemyślu związana jest z ludwisarskim rzemiosłem. Obecnie dzwony Felczyńskich powstają w dwóch odlewniach przemyskich i w Taciszowie koło Gliwic.

Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu. Fot. Michał Bosek

3. Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Kto z Was nie wspomina bajek sprzed lat i postaci, z którymi dorastaliście? Dzięki bardzo bogatej kolekcji Muzeum Dobranocek w Rzeszowie możecie odbyć sentymentalną podróż w przeszłość, do czasów swojego dzieciństwa. Towarzyszyć Wam będzie Jacek i Agatka, Miś Uszatek, Colargol, Bolek i Lolek oraz inni bohaterowie polskich, ale nie tylko, dobranocek. Rodzice, a nawet dziadkowie, mogą pokazać najmłodszym bajki poprzednich pokoleń oraz historię animacji. Odwiedzenie tego muzeum na pewno nie będzie czasem straconym.

Ekspozycja Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Fot. Krzysztof Zajączkowski

4. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce znajduje się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej. Do dnia dzisiejszego zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”.  Spacerując alejkami, w otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego, zobaczyć można unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. Wnętrza budynków, dzięki multimedialnym ekspozycjom, przenoszą odwiedzających w czasy kiedy kopalnią zarządzał jeszcze Ignacy Łukasiewicz.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Fot. Krzysztof Zajączkowski

5. Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej to pierwsza w Polsce placówka muzealna zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas Zagłady. Podstawowym celem muzeum jest pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin. Obok muzeum powstał Sad Pamięci będący nawiązaniem do ogólnopolskiego charakteru muzeum – umieszczono w nim tablice z nazwami polskich miejscowości, w których ludność żydowska była ratowana przez polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Fot. Mateusz Inglot

Więcej inspiracji na wycieczki po Podkarpaciu znajdziecie na www.podkarpackie.eu

Powiązane artykuły

Niezbędna ochrona ubezpieczeniowa przed wyjazdem – czy warto ubezpieczyć koszty rezygnacji z podróży?

Zarezerwowałeś właśnie wymarzone wakacje, na które wybierasz się z bliskimi? A może udało Ci się wygospodarować kilkanaście wolnych dni, które spędzisz w hotelu za granicą lub w Polsce? W ferworze przygotowań pamiętaj, że zawsze może wydarzyć się coś, przez co będziesz musiał odwołać wyjazd. Na takie sytuacje warto mieć ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży.

Czytaj dalej »